Firma, 5. vydanie - John Grisham

Firma, 5. vydanie - John Grisham

Dodanie do 3 dní

Úspešný absolvent práva na Harvardovej univerzite Mitch McDeere má vo vrecku niekoľko lukratívnych pracovných ponúk – medzi nimi aj od neznámej, zato solventnej firmy z Memphisu.

11,28 €

Vydavateľstvo: IKAR, a. s.

Úspešný absolvent práva na Harvardovej univerzite Mitch McDeere má vo vrecku niekoľko lukratívnych pracovných ponúk – medzi nimi aj od neznámej, zato solventnej firmy z Memphisu. Spoločnosť Bendini, Lambert a Locke je mimoriadne štedrá. Mitchovi prisľúbi vysoký plat, slušný podiel zo zisku a okrem iných výhod aj možnosť stať sa spoločníkom. Nečudo, že novopečenému, ale chudobnému právnikovi sa z rozprávkovej ponuky zakrúti hlava a rozhodne sa práve pre túto firmu. S nadšením sa pustí do práce, aby splnil náročné požiadavky svojich zamestnávateľov a zároveň realizoval vysoké osobné ambície. Mitchov štart je vynikajúci až do chvíle, kým ho neosloví agent FBI, neupozorní ho na podozrivé praktiky firmy v oblasti prania špinavých peňazí a nepožiada ho o spoluprácu pri zhromažďovaní usvedčujúcich dôkazov. Mladý právnik si začne všímať svoje pracovisko a zistí, že tam niečo nehrá. Zaráža ho priveľké percento smrteľných nehôd starších kolegov, jeho dom i auto odpočúvajú a podozrivé sú aj niektoré právnické prípady. Mitch McDeere stojí pred rozhodnutím: buď si zvolí bohatstvo, alebo dodrží právnickú prísahu a dá sa do služieb spravodlivosti.
Román Firma patrí ku kultovým trilerom z právnického prostredia a zaslú-žene vyniesol Johna Grishama medzi svetovú spisovateľskú elitu. Pod úspech sa popísala aj filmová adaptácia knihy v réžii Sideneyho Pollacka v hlavnej úlohe s Tomom Cruisom.

Z anglického originálu The Firm (Bantam Doubleday, New York 1991) preložila Tamara Chovanová.

Ukážka z textu
Uprene ho pozorovali, chceli mať istotu, že to dokonale pochopil. Všetky okolnosti a podmienky boli dôležité, ale najdôležitejšie zo všetkého bolo, aby ho definitívne presvedčili a získali pre firmu. Na ďalšie vysvetlenia bude čas aj neskôr.
Pravda, vedeli o ňom oveľa viac, ako mohli otvorene priznať. Napríklad, že jeho matka žije v lacnom kempingu na Panama City Beach, je druhý raz vydatá za šoféra kamiónu na dôchodku a ťažkého alkoholika. Vedeli, že po tom výbuchu v bani dostala 41 000 dolárov, z ktorých väčšinu utratila, a po smrti najstaršieho syna vo Vietname zošalela. Vedeli, že matka Mitcha zanedbávala a že ho v chudobe a biede vychoval brat Ray ? ktorého sa im nepodarilo vypátrať ? a zopár dobrodružných príbuzných.Tá chudoba bola bolestná a správne usúdili, že práve v tomto období sa v ňom zrodila naliehavá túžba vyniknúť. Tridsať hodín týždenne robil poskoka v obchode s nočnou prevádzkou a okrem toho hral futbal, pričom dosahoval vynikajúce výsledky v štúdiu. Vedeli, že takmer nespával. Vedeli, že žije v biede. Bol to ich človek.

 

Autor: John Grisham
Vyd. značka: IKAR
Počet strán: 384
Väzba: Knihy viazané
Rok vydania: 2019
Poradie vydania: 5.
Rozmer: 135 x 211 x 32 mm
Hmotnosť: 459 g
ISBN: 978-80-551-7054-1
EAN: 9788055170541
Titul je zaradený do žánru:
Beletria pre dospelých > Svetová súčasná 

 

Nový komentár

* (Povinné)

Prihlásenie