Polnočná knižnica - Matt Haig

Polnočná knižnica - Matt Haig

Dodanie do 3 dní

Nora má tridsaťpäť a život plný premárnených príležitostí.

11,67 €

Vydavateľstvo: IKAR, a. s.

Nora má tridsaťpäť a život plný premárnených príležitostí. Cíti, že všetkých sklamala. Otca, pretože sa nestala úspešnou plavkyňou; brata Joea, keď sa rozhodla opustiť čoraz populárnejšiu hudobnú skupinu a tiež snúbenca, s ktorým sa rozišla dva dni pred sobášom. V depresii, pohltená ľútosťou a pocitmi viny sa rozhodne spáchať samovraždu. Ocitá sa však v akomsi medzisvete zvanom Polnočná knižnica. Knihy tu nie sú obyčajné – každá predstavuje inú verziu Norinho života, ak by sa kedysi rozhodla inak. Dostáva možnosť prežiť jednotlivé príbehy a napraviť minulé chyby. No pátranie po dokonalej alternatíve má vždy nejaké „ale" a Nore sa nedarí získať všetko, čo by chcela. Čas sa kráti a kým sa knižnica medzi životom a smrťou nadobro rozpadne, musí vybrať. Rezignuje alebo sa vráti do pôvodného života a pokúsi sa veci napraviť?

Z anglického originálu The Midnight Library (Canongate Books Ltd, Great Britain, Edinburgh 2020) preložila Jana Melcerová.

Ukážka z textu
Pani Elmová sa zatvárila prísne, narovnala sa, mierne pritiahla bradu. Podišla k Nore a zopla ruky. „Moja drahá, je načase začať."
„Prepáčte, ale začať čo?"
„Každý život obsiahne milióny rozhodnutí. Niektoré sú veľké, iné malé. Ale vždy, keď sa človek rozhodne pre jednu z dvoch možností, dôsledky sa líšia. Vynorí sa nevratná alternatíva, ktorá zasa vedie k ďalším alternatívam. Tieto knihy sú portály pre všetky životy, ktoré by si mohla žiť."
„Čože?"
„Máš toľko životov, koľko máš možností. Sú životy, v ktorých volíš rôzne veci. A tieto voľby vedú k rôznym výsledkom. Keby si bola urobila čo len jedinú vec inak, tvoj životný príbeh by bol iný. A všetky sú v Polnočnej knižnici. Všetky sú rovnako skutočné ako tento život."
„Paralelné životy?"
„Nie sú vždy paralelné. Niektorú sú skôr... vertikálne. Takže chceš skúsiť život, ktorý si mohla žiť? Chceš urobiť niečo inak? Je niečo, čo by si chcela zmeniť? Urobila si niečo nesprávne?"
Jednoduchá odpoveď.
„Áno. Úplne všetko."

 

Autor: Matt Haig
Vyd. značka: IKAR
Počet strán: 336
Väzba: Knihy viazané
Rok vydania: 2021
Poradie vydania: 1.
Rozmer: 133 x 206 x 30 mm
Hmotnosť: 402 g
ISBN: 978-80-551-7969-8
EAN: 9788055179698
Titul je zaradený do žánru:
Beletria pre dospelých > Svetová súčasná

 

Nový komentár

* (Povinné)

Prihlásenie