Clayov most - Markus Zusak

Clayov most - Markus Zusak

Dodanie do 3 dní

Hĺbavý príbeh o nedospelých bratoch Dunbarovcoch, žijúcich na predmestí austrálskeho mesta bez otca a matky, podľa vlastných pravidiel.

13,35 €

Vydavateľstvo: IKAR, a. s.

Hĺbavý príbeh o nedospelých bratoch Dunbarovcoch, žijúcich na predmestí austrálskeho mesta bez otca a matky, podľa vlastných pravidiel. Ich domov sa zmieta v chaose. O matku, ktorá svojich päť synov vychovávala prísne, ale s láskou, prídu a vzápätí záhadne zmizne aj otec. Chlapci ho prezývajú Vrah, lebo cítia, že po jeho odchode v srdci každého z nich niečo zomrelo. Keď sa po čase otec z ničoho nič objaví, vyháňajú ho. Len jeden z bratov, Clay, pozná otcovo tajomstvo a aj jeho postihne osobná tragédia. Vyberie sa postaviť most cez dravú rieku, čím zároveň symbolicky stavia most medzi bratmi a otcom, ale aj medzi minulosťou a prítomnosťou.

„Clay Dunbar stavia most z mnohých dôvodov: kvôli bratom a na počesť rodičov... ale je to aj pokus o veľkoleposť. Stavia most, aby zachránil sám seba a aby vytvoril jedinečnú, krásnu chvíľu: zázrak, nič menej."
Markus Zusak

Z anglického originálu Bridge of Clay (Alfred A. Knopf, an imprint of Random House Children's Books, a division of Penguin Random House LLC, New York 2018) preložil Otakar Kořínek.

Ukážka z textu
Archer Street sa chystala na to svoje, takmer si šúchala ruky, a Vrah skoro vzbĺkol plameňom. Cítil, ako sa to šíri, kdesi v saku sa to šírilo a s tým prišli otázky:
Môže ísť ďalej a skončiť so začiatkom?
Môže to naozaj dotiahnuť do konca?
Dožičil si poslednú lahodnú chvíľu – záchvev nehybnosti – potom preglgol, pomasíroval si korunu tŕnistých vlasov a s pochmúrnym odhodlaním vykročil k číslu osemnásť.
Muž v horiacom obleku.

V ten deň šiel, samozrejme, za piatimi bratmi.
Za nami, Dunbarovcami.
Od najstaršieho po najmladšieho:
ja, Rory, Henry, Clayton, Thomas.
Už nikdy nebudeme takí ako predtým.
Pravdupovediac, nič už také nebude – a aby ste si trocha ochutnali to, do čoho vstupoval Vrah, mal by som vám povedať, čo sme boli zač:
Mnohí nás pokladali za zberbu.
Za barbarov.
Zväčša mali pravdu:
Naša mama mŕtva.
Otec ušiel.

 

Vyd. značka: IKAR

Počet strán: 544

Väzba: Knihy viazané

Rok vydania: 2019

Poradie vydania: 1.

Rozmer: 135 x 207 x 43 mm

Hmotnosť: 587 g

ISBN: 978-80-551-6644-5

Titul je zaradený do žánru:

Beletria pre dospelých > Svetová súčasná
Beletria pre dospelých > Spoločenské romány

 

Nový komentár

* (Povinné)

Prihlásenie