Proces - Annette Hessová

Proces - Annette Hessová

Dodanie do 3 dní

Frankfurt 1963. Eva Bruhnsová, vyškolená tlmočníčka a mladšia dcéra majiteľov reštaurácie Nemecký dom, sa chystá zasnúbiť s priateľom Jürgenom.

11,28 €

Vydavateľstvo: IKAR, a. s.

Frankfurt 1963.

Eva Bruhnsová, vyškolená tlmočníčka a mladšia dcéra majiteľov reštaurácie Nemecký dom, sa chystá zasnúbiť s priateľom Jürgenom. Počas slávnostného obeda ju nečakane zavolajú na výsluch svedka, Poliaka, ktorý má vypovedať v blížiacom sa procese s dôstojníkmi SS v koncentračnom tábore Osvienčim. Vydesene berie na vedomie obsah výpovede, opísané strašné udalosti však nevie zaradiť. Povojnová nemecká spoločnosť nemá záujem priznať pravdu o režime v tábore. „Nechaj minulosť minulosťou, Eva. To bude najlepšie, ver mi," radí matka svojej dcére.
O pripravovanom procese píšu vo všetkých novinách. Eva sa chce o tom pozhovárať s rodičmi, ale Edith a Ludwig Bruhnsovci sa zdráhajú. Neželajú si, aby ich dcéra na procese tlmočila, proti je aj snúbenec Jürgen. Eva sa však riadi svojimi pocitmi a rodine sa vzoprie. Počas nasledujúcich týždňov sa jej otvárajú dvere do iného sveta, stretáva sudcov, obžalovaných a najmä bývalých väzňov, ktorým prepožičiava svoj hlas.
Netuší, že proces storočia definitívne zmení nielen krajinu, v ktorej žije, ale aj jej život.

Z nemeckého originálu Deutsches Haus (Ullstein Verlag, Berlin 2018 ) preložila Katarína Széherová.
Verše preložil Milan Richter.

Ukážka z textu
Svetlovlasý sa obrátil k Eve. „Keď si nebudete istá, hneď si to overte."
Eva prisvedčila. Tlmočila pomaly. Slečna klepala rovnako zdĺhavo na stroji. „Keď sme otvorili dvere, časť väzňov ešte žila. Približne tretina. Dali tam málo plynu. Procedúru zopakovali s dvojnásobným množstvom. Tentoraz sme čakali dva dni, kým sme dvere otvorili. Akcia sa skončila úspechom."
Svetlovlasý vstal spoza písacieho stola.
„Kto vydal rozkaz?" Odsunul kávové šálky a postupne poukladal na stôl dvadsaťjeden fotografií. Eva si zboku prezerala tváre. Muži stojaci pred stenou vybielenou vápnom s číslom pod bradou. Niektorí aj v slnečnej záhrade pri hre s veľkým psom. Jeden muž mal tvár ako šimpanz. Józef Gabor vstal a podišiel bližšie. Dlho hľadel na fotografie a potom ukázal na jednu tak nečakane, až sa Eva strhla. Mladší muž na obrázku držal za šiju tučného králika a s hrdým úsmevom ho ukazoval do objektívu. Muži v miestnosti si vymenili spokojné pohľady a prikývli. Aj otec choval králiky, pomyslela si Eva, v záhradke za mestom, kde pestoval zeleninu do kuchyne.

 

Vyd. značka: IKAR

Počet strán: 288

Väzba: Knihy viazané

Rok vydania: 2019

Poradie vydania: 1.

Rozmer: 134 x 206 x 25 mm

Hmotnosť: 351 g

ISBN: 978-80-551-6927-9

Titul je zaradený do žánru:

Beletria pre dospelých > Historické romány

 

Nový komentár

* (Povinné)

Prihlásenie