QualityLand - Marc-Uwe Kling

QualityLand - Marc-Uwe Kling

Dodanie do 3 dní

Vitajte v QualityLande! V QualityLande je všetko prispôsobené optimalizácii života pomocou algoritmov.

12,51 €

Vydavateľstvo: IKAR, a. s.

Vitajte v QualityLande!

V QualityLande je všetko prispôsobené optimalizácii života pomocou algoritmov. Služba QualityPartner vám vyhľadá ideálneho partnera, osobný asistent ukrytý v uchu vás dovedie tam, kam sa potrebujete dostať, a androidi v dronoch vedia, že večer po náročnom dni potrebujete kartón piva, skôr ako naň dostanete chuť. Ľudia, roboti a algoritmy obývajú spoločný svet, všetko je súčasťou korporácií, každý patrí k istej spoločenskej triede, všetko sa dá vyčísliť. Už vaše meno o vás prezrádza väčšinu z toho, čo je dôležité, a zvyšok sa dozviete z vášho profilu. Nikto už nestojí pred ťažkými rozhodnutiami, veď v QualityLande jestvuje na každú otázku iba jedna odpoveď: ok.
Peter Nezamestnaný je bezvýznamný správca lisu na kovový odpad, ktorého dlhoročná priateľka opustí, len čo ju QualityPad upozorní na lepšie možnosti. Lenže Peter má iné starosti. Azda ako jediný si všimol, že robotickí spoluobčania QualityLandu čelia existenciálnej kríze. Nájde sa dron, ktorý má fóbiu z lietania. Sexrobot s poruchou erekcie. Vojnový robot s posttraumatickou stresovou poruchou. Peter dostane pokyn, aby všetky chybné umelé inteligencie zničil, ale prebudí sa v ňom podozrenie, že v technológii, ktorá všetkých ovláda, je chyba. Možno fatálna. A nielen to. Prečo sa stroje čoraz väčšmi podobajú ľuďom, ale ľudia sú stále viac ako stroje?
Títo roboti sú možno jeho jediní priatelia...

Z prísľubov a hrozieb digitálnej prítomnosti vystavil Marc-Uwe Kling zarážajúcu a satirickú verziu budúcnosti. Vizionársku, napínavú – a rovnako zábavnú ako jeho predchádzajúce diela.

Z nemeckého originálu QualityLand (Ullstein Buchverlage GmbH, Berlin 2017) preložila Svetlana Žuchová.

Ukážka z textu
V QualityLande jestvuje na každú otázku iba jedna odpoveď: ok.

„Kvalita volá! QualityLand volá!"
Nastala teda tá chvíľa a ty sa chystáš na prvú návštevu krajiny s názvom QualityLand. Máš cestovnú horúčku? Áno? Nemožno sa tomu čudovať! Veď čoskoro vstúpiš do krajiny, ktorá je natoľko dôležitá, že jej založenie sa stalo začiatkom nového letopočtu. Spustil sa QualityTime.
Keďže sa tu zatiaľ nevyznáš, zhrnuli sme pre teba niekoľko základných informácií. Dva roky pred založením QualityLandu, teda dva roky pred začiatkom QualityTimu, nastala ekonomická kríza takých rozmerov, že ju ľudia nazvali storočnou krízou. V tom desaťročí to bola už tretia storočná kríza. Vláda, ktorú strhla panika trhov, požiadala o pomoc konzultantov zo spoločnosti Big Business Consulting (BBC) a tí rozhodli, že krajina potrebuje predovšetkým nový názov. Ten starý bol opotrebovaný a podľa výsledkov prieskumov vyvolával už len predstavu spiatočníckeho nacionalizmu s nepatrnou kúpnou silou. Premenovanie navyše umožnilo zbaviť sa niekoľkých nepríjemných historických záväzkov. Armáda tejto krajiny tak napríklad v minulosti už niekoľkokrát... ako to čo najpresnejšie vyjadriť? Povedzme, že prestrelila...

 

Autor: Marc-Uwe Kling
Vyd. značka: IKAR
Edícia: Ikar
Počet strán: 376
Väzba: Knihy viazané
Rok vydania: 2020
Poradie vydania: 1.
Rozmer: 135 x 207 x 32 mm
Hmotnosť: 433 g
ISBN: 978-80-551-7193-7
EAN: 9788055171937
Titul je zaradený do žánru:
Beletria pre dospelých > Spoločenské romány

 

Nový komentár

* (Povinné)

Prihlásenie